Mersin Tatil Yerleri

Eklenme Tarihi: 18 Haziran 2012 - Kategori: Kent Otelleri, Tarihi Gezilcek Yerler, YURT İÇİ OTELLER

mersin

mersin

Batıya doğru uzanan upuzun bir sahil, kumsalları, denizin berraklığı ve sırtını Toroslara yaslamış yemyeşil bir doğa, Mersin’i anlatabilecek en güzel sözler bunlardır sanırım. Dağların kıyıya paralel uzanmasıyla sert uçurumların olduğu ama yanısıra ince kumlu sahilleriyle ve masmavi bir denizle bizleri misafir ediyor.
İlk önce yüksek dağlardaki ormanlar karşılıyor, sonra dağların yamaçlarından denize dökülen ırmaklar ve Mersin’e geldiğimizde ise muz, portakal ve limon ağaçları bulunan bahçeler karşılıyor, en sonda ise güneşin parlattığı masmavi denizi. Şehir merkezi ile içiçe olan Erdemli ilçesiyle başlıyor tatil merkezleri ve Anamur’da son buluyor ve upuzun sahiliyle ve berraklığıyla masmavi deniz takip ediyor.
Binlerce yıllık tarihi ile süzülüp gelen izleri, geçmişten günümüze kadar gelen yaşam kalıntıları ve her köşesinde tarih kokan topraklar. Binlerce yıllık kültüre sahip olan kent, insanların inancını etkileyen en önemli dinlerin canlı izleri, aynı coğrafyada yaşamış insanların birbirlerine olan saygı ve hoşgörüleri, tantunisi, cezeryesi, binlerce balık çeşidiyle, kendine özgü yemekleriyle eski bir Akdeniz’li Mersin.
GEZİLECEK YERLER
-NARLIKUYU
Adını sahildeki eski bir su kuyusundan alan kent, içiçe geçmiş birbirinden güzel koylardan oluşmaktadır. Narlıkuyu’nun en önemli özelliği denizin, alt kısımlarının normal sıcaklıkta olup üst kısmı ise tatlı ve soğuktur, bir yandan yüzülürken bir yandan da içilebilir olması doğanın bir mucizesidir. Denize karışan tatlı su, Narlıkuyu’nun arkasındaki tepelerde yer alan Cennet Çöküğü’nde ki yeraltı deresinden gelmektedir.
Narlıkuyu’nun beldesi olan ve çam ağaçlarıyla süslenen Akyar, bembeyaz sahiliyle dikkat çeker. Sahilin bembeyaz olmasının sebebi traverten görünümündeki kayalıklardan kaynaklanır.
Narlıkuyu’ya gelirseniz Astım-Dilek Mağarasını ve Cennet-Cehennem Çukurlarını görmeden gitmemelisiniz.
SİLİFKE KALESİ
Roma dönemine ait olan kale, yüksek bir tepenin üzerine yapılmış olup etrafı kuru hendeklerle çevrilmiş kalenin içinde kemerli galeriler, su sarnıçları, depolar ve çeşitli antik eserler bulunmaktadır.
KIZKALESİ
Korinos Sahil Kalesi’nin 200 m ilerisinde küçük bir adanın üzerinde bulunan kalenin büyük bir kısmı ayaktadır. Kızkalesi, sahildeki kale ile bir yol ile bağlanmış ve denizden gelecek saldırıla karşı korunmuştur.
Bir rivayete göre Korinos Kralı’ı, her gece tanrıya yalvarırmış bir kız çocuğuna sahip olmak için ve sonunda dileği gerçekleşir ve güzeller güzeli bir kız evlada sahip olur. Bir gün kente bir kahin gelir ve kral kızının geleceğini öğrenmek için onu saraya davet eder. Kahin kızın falına bakınca irkilerek geri çekilir. Kral ilk önce birşey söyleyemez, kralın ısrarları üzerine kehaneti söyler. Kızınızı bir yılan sokacak ve ölecek. Bu kaderi siz bile bozamayacaksınız der ve oradan ayrılır. Kral kızına birşey söylemez ama sürekli bu olayı düşünür. Sonra kaleye yakın olan küçük bir ada üzerine bir kale yaptırır ve kızını buraya kapatır. Olan biteni bilmediğinden kızı üzülmekte, günden güne eriyip gitmektedir. Günün birinde saraydan kaleye gönderilen bir üzüm sepetinin içinden çıkan bir yılan kızı sokar ve öldürür.
MERSİN’DE NELER YAPABİLİRSİNİZ
-Narlıkuyu, Taşucu, Silifke, Kızkalesi, Anamur ilçelerini gezebilirsiniz.
-Cennet-Cehennem çukuru, Astım-Dilek mağarası, Çukurpınar Mağarası’nı gezebilirsiniz.
-Silifke Kalesi, Kız Kalesi, Mamure Kalesi, Korikos Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz.
-Yat turları yapabilirsiniz.
-Antik kentleri ziyaret edebilirsiniz.
-Binlerce balık çeşitleriyle sahilde balık ekmek yiyebilirsiniz.
-Sırtınızı Toros Dağlarına yaslayarak masmavi deniz izleyebilirsiniz.Etiketler: , , , ,


Yorum Yap